P1CA-29M29M-085CJ-4
Hand Formable Cable Assemblies from P1dB
2.92mm Male to 2.92mm Male RF flex cable using Flexiform 085 hand formable cable, 4 inches long, Operating to 40 GHz.
Specifications
Part Number:
P1CA-29M29M-085CJ-4
Status:
Datasheet:
RoHS Compliance:
Yes
Connector 1:
2.92mm Male
Connector 2:
2.92mm Male
Cable Type:
Flexiform 085
Cable_Feature:
High Performance
Length (in):
4.0
Outer Diameter (in):
0.104
Max. Frequency (GHz):
40.0
Data.F1:
1.0
Data.F2:
18.0
Data.F3:
30.0
Data.F4:
40.0
VSWR1:
1.2
VSWR2:
1.25
VSWR3:
1.3
VSWR4:
1.45
IL1:
0.2
IL2:
IL2: 1.3
IL3:
1.5
IL4:
1.8
VoP:
70.0
ConnNut1:
Passivated Stainless Steel
ConnBody1:
Passivated Stainless Steel
ConnContact1:
Gold Plated Brass
ConnNut2:
ConnBody2:
ConnContact2:
Gold Plated Beryllium Copper
InnerCond:
SPC
Dielectric Material:
PTFE
Shield2:
SPC Braid
JacketMat:
FEP
MinBend:
0.25
OpTmpMin:
-55.0
OpTmpMax:
165
P1dB's RF cable assembly P1CA-29M29m-085CJ-4 is a 50 Ohm hand formable cable 4 inches long with an outer diameter of 0.104 inch. It has 2.9mm male connectors and operates to 40 GHz with a typcial VSWR of 1.40 (1.45 maximum). THe cable has a bend radius of 0.25 inch and a Velocity of Propagation of 70%. Typical Insertion Loss measures 1.2 dB/ft at 18 GHz and 1.8 dB/ft at 40 GHz.