P1CA-29M29M-ST085-10
High Frequency Cables from P1dB
2.92mm Male to 2.92mm Male cable assembly using ST085 Tight-Flex, Triple Shielded Coax, 10 inch
Specifications
Part Number:
P1CA-29M29M-ST085-10
Status:
Datasheet:
RoHS Compliance:
Yes
Connector 1:
2.92mm Male
Connector 2:
2.92mm Male
Cable Type:
ST085
Cable_Feature:
Tight-Flex, Triple Shielded
Length (in):
10.0
Outer Diameter (in):
0.104
Max VSWR:
1.35:1
Frequency Max (GHz):
40.0
Minimum Bend Radius (inch):
0.2
P1CA-29M29M-ST085-10 is an RF Cable that is part of P1dB's Tight-Flex™ cable assembly series. With a minimum bend radius of 0.2 inch, the cable allows bends at the connector end eliminating the need for a right angle connector. It is a 10 inch 2.92mm Male to 2.92mm Male cable assembly that utilizes ST085 Tight-Flex, Triple Shielded coax, which is 0.104 inches in diameter. The Tight-Flex™ cable assembly operates to 40 GHz with a max VSWR of 1.35:1.
Tight-Flex™ cable assemblies are a flexible version of RG405 semi-rigid and 085 conformable coax cables that meet RG405 dimensional and electrical specifications. Tight-Flex™ cable assemblies can operate up to 40 GHz, depending on the installed connectors. The advantage of Tight-Flex™ cables over other 085 flex cables are their triple shielding that add additional RF stability even during tight bends.